wtorek, 26 listopada 2013

Miś z Afrykańskich Kwiatów - tym razem mniejszy.

    Zastanawiałam się, czy napisać post o tym misiu. Stwierdzam jednak za znanym przysłowiem, że "pod latarnią najciemniej" więc piszę ;) Miś który powstaje ma być prezentem, który znajdzie się pod pewną choinką. Dzisiaj nie napiszę jednak dla kogo jest przeznaczony ;) Niech to pozostanie moją małą tajemnicą.

   Większość elementów mam już gotowych. Jak już kiedyś pisałam, robi się je dość szybko i całkiem przyjemnie. Ten misiak będzie mniejszy od tego, o którym pisałam tutaj, ponieważ robię go mniejszym szydełkiem, cieńszą włóczką i z mniejszej ilości elementów.

  Dzisiaj udało mi się uchwycić autentyczny kolor włóczki, i ... przy okazji - nie mogę nadziwić się zielenią trawy w końcówce listopada ;)

  





    

  










   ... i mój Ukochany "złodziejaszek" :








    Lubię takie połączenia kolorów.  Jak zrobić Afrykański Kwiat opisałam TUTAJ.  
  
    Niebawem dalsza część dotycząca zszywania elementów misia. 


    Pozdrawiam moich odwiedzających gości.

    

poniedziałek, 25 listopada 2013

Komin dla małego dziecka.

   Do czapeczki i rękawiczek o których pisałam tutaj i tutajpowstał komin. Robiłam go słupkami.  Teraz na pewno mały Smyk nie zmarznie ;)










    Mam nadzieję, że ten wesoły komplecik będzie się podobał Małemu Właścicielowi.

   Dzisiaj miał u nas padać pierwszy śnieg, jednak prognozy nie sprawdziły się. Temperatura nie była wysoka, jednak po południu świeciło piękne słońce. Oby taka pogoda była jak najdłużej.

   ... w moim koszyku powstaje kolejne "coś". W kolejce też mam kilka zaczętych prac. Szkoda, że doba jest taka krótka ;)

    Przepraszam za jakość zdjęcia. Na tą chwilę posiadam tylko takie:



   
   Pozdrawiam serdecznie moich odwiedzających gości.


środa, 20 listopada 2013

Hafty na poduszki dla dzieci.


   Witam wszystkich serdecznie. Ostatnio mam mniej czasu na bloga, jednak w robótkowaniu nie próżnuję ;). Powstaje serwetka i chusta, ale o tym napiszę niebawem. Dzisiaj chciałabym pokazać Wam hafty, które zrobiłam na pewną bardzo fajną akcję. 


  Są wśród Nas osoby, którym nie jest obojętny los innych. Nie jest tutaj ważne, czy są to ludzie czy zwierzątka. Dzięki takim "Dobrym Duchom" zmienia się niejedno życie. Czasem wystarczają drobne gesty...

   ... jakiś czas temu na forum Babskie Hobby przeczytałam post Celiny. Apelowała do wszystkich tych, którzy umieją haftować krzyżykami. Prosiła o wyszywanie małych obrazków, które można będzie wszywać na poszewki "Jaśki". Takie poduszki będą przekazywane chorym dzieciom.

  
   Ten pomysł bardzo mi się spodobał. Postanowiłam dołączyć do tej akcji. Mam już dwa hafty, które niebawem wyślę do kogoś, kto uszyje poszewki. Chciałabym także i ja poprosić w imieniu Celiny - jeśli wśród moich odwiedzających gości znajdzie się ktoś, kto chciałby dołączyć do tej pięknej akcji, to w TYM MIEJSCU znajdzie wszystkie informacje. 

  Oto moje hafty - (schematy od Celinki):



    Jeszcze raz zapraszam do przyłaczenia się i haftowania dla dzieci.

   Pozdrawiam serdecznie.
   

wtorek, 12 listopada 2013

Rękawiczki z jednym palcem dla małego dziecka - sposób wykonania.

... Mama małego Urwisa stwierdziła, że do czapeczki o której pisałam tutajpowstaną rękawiczki z jednym palcem. Dostałam wymiary i podjęłam się zadania ;)

   Rękawiczki wyszły tak:



   Wymiary tych rękawiczek to: kciuk: 3,5 cm. , długość od palca do początku ściągacza 10 cm.
             
                                               Szydełko 3,5. , włóćzka akrylowa.

   Sposób wykonania rękawiczek:

   30 oczek łańcuszka zamykamy w kółko.

   1-5 rząd - 2 słupki reliefowe od przodu, 2 słupki reliefowe od tyłu i tak do końca rzędu, = 30 słupków.

                   ( słupki reliefowe robione na przemian, dają efekt ściągacza) - u mnie kolor niebieski.

   Teraz robimy tak:  (u mnie kolor żółty)

    6-8 rz. - 30 półsłupków
    9 rz. - robimy półsłupki, jednak opuszczamy 6 z nich i  w to miejsce robimy łańcuszek z 6 oczek, wbijamy w siódme oczko i kontynuujemy półsłupki do końca rzędu. Tak powstaje miejsce na paluszek.
   10 - 13 rz. robimy 30 półsłupków.
   14 rz. - składamy rękawiczkę tak, aby paluszek znajdował się w odpowiednim miejscu, wyznaczamy boki rękawiczki. W tych "bokach" przerabiamy po 2 półsłupki razem = 28 półsłupków.
   15 rz. - robimy półsłupki i na bokach znów przerabiamy po dwa półsłupki razem = 26 półsłupków. 
   16 rz. - jak wyżej = 24 półsłupki.
   17 rz. - jak wyżej = 22 półsłupki.

   Na tym etapie robienia rękawiczki mamy 22 półsłupki. Jest to nasz przedostatni rząd. Teraz przerabiamy wszystkie półsłupki po dwa razem =  11 półsłupków. Resztę zszywamy.

   Kciuk:

   Mamy miejsce na kciuk które powstało poprzez opuszczenie 6 półsłupków i zrobieniu nad nimi 6 oczek łańcuszka.
   
  Doczepiamy włóczkę i z tych oczek nabieramy: 6 półsłupków (w miejscu pominięcia półsłupków), 6 półsłupków (w łańcuszek z sześciu oczek ), i po jednym półsłupku po bokach paluszka = 14 półsłupków.

  Teraz robimy półsłupkami cztery rzędy, jednak w każdym z nich przerabiamy co drugi półsłupek razem = 1 półsł., 2 półsł. razem, 1 półśł., 2 półśł. razem i tak do końca każdego rzędu. Ostatnie oczka  ściągamy w jedno.
   
   Domyślam się, że ten opis może być bez ładu i składu ;) jednak nie zrobilam zdjęć w trakcie wykonywania tych rękawiczek. Pozostaje mi tylko opisać kolejność ich wykonywania.

   To te same rękawiczki z innym tłem:




   ... i w komplecie z czapeczką:




   Dziękuję za odwiedziny i pozdrawiam serdecznie.

piątek, 8 listopada 2013

Duży Miś szydełkowy z Afrykańskich Kwiatów.

     Przedstawiam wszystkim Misia:




    Misiowy prolog i wszystko o tym, jak go zrobić krok po kroku opisałam TUTAJ.

    ... nie mogłam doczekać się efektu końcowego mojego Misia.  Najpierw robiłam elementy, później musiałam dopasować wszystko do siebie i policzyć  dokładnie czy wszystko pasuje, a także  pomyśleć o wypełnieniu. 

   Najpierw pozszywałam elementy. Już wtedy było wiadomo jaki będzie duży. Nadszedł więc czas na pytanie: "czym go wypełnić"? Pojechaliśmy do jednej z sieciówek i kupiliśmy kilka poduszek. Wiem z doświadczenia, że takie wypełnienie sprawdza się super w tego typu wyczynach - jest elastyczne, nie gniecie się i jest bardzo lekkie.

   Tak to wyglądało - (oczywiście wszystkiego nie zjadł Miś ; )



   
     ... po zszyciu i wypełnieniu wszystkich elementów Misia, przymocowałam łapki i nogi tak, aby były ruchome. Jestem zadowolona z efektów mojej pracy i dlatego chciałabym pokazać Wam resztę fotek Misiaka.

                                








     Gdyby ktoś miał pytania odnośnie zszywania elementów - chętnie pomogę. Sama długo szukałam kolejności łączenia. Udało się dzięki porównywaniu zdjęć zamieszczanych w sieci. Nie było jednak nigdzie konkretnego rozrysowanego schematu. 

    Dziękuję za odwiedziny i pozdrawiam serdecznie.

czwartek, 7 listopada 2013

Szydełkowa czapeczka dla dziecka - opis wykonania.


   ... kilka dni temu koleżanka poprosiła mnie o zrobienie małej czapeczki dla jej synka. Ucieszyłam się bardzo, ponieważ jest to jeden z moich Urwisów, dla którego miałam przyjemność robić coś na szydełku, kiedy jeszcze mieszkał w brzuszku swojej mamy. Mama Urwiska wysłała mi zdjęcie, jak jak ta czapeczka ma mniej więcej wyglądać i ... szydełko poszło w ruch. Zgromadziłam potrzebne kolory, wypytałam o wymiary i tak oto powstało takie "coś":





                                           Wymiary czapeczki: obwód 48 cm, głębokość 18 cm.

                                           Szydełko 3.5, włóczka akrylowa przeznaczona dla dzieci.
     
           Opis wykonania dla wymiarów mojej czapeczki:


   1 rz. -   7 oczek łańcuszka zamykamy w kółko.
   2 rz. -  16 słupków.
   3 rz. - 32 słupki 
   4 rz. - 48 słupków  
   5 rz. - 56 słupki
   6 rz. - 64 słupki
   7rz. - 72 słupki
   8 rz. - 80 słupków

      Po zrobieniu  tych ośmiu rzędów, robiłam kolejne rzędy tak jak poprzednio, jednak nie dodawałam już dodatkowych słupków = cały czas miałam 80 słupków w obwodzie. Tak robiłam kolejne rzędy do momentu uzyskania odpowiedniej głębokości czapeczki.

   Dla ułatwienia podam schemat graficzny, znaleziony dawno temu gdzieś w sieci. Robimy tylko pierwsze  osiem rzędów, (dalej powtarzamy w każdym kolejnym rzędzie 80 oczek).





    
    Moja czapeczka dostanie jeszcze podszewkę. Teraz pozostanie jej tylko czekać na przyjazd  nowego Właściciela. 

   ... jeszcze kilka dodatkowych fotek:
















     ... i tutaj z podszewką:




    Schemat graficzny  i opis który podałam, może być uniwersalnym i podstawowym schematem. Całą resztę może nam ograniczyć jedynie wyobraźnia.

 
   Pozdrawiam moich odwiedzających gości.